Filter

Hava kompresörü

Profesyonel ve amatör kullanıcılar için işlerini kolaylaştıracak birçok mekanik alet bulunmaktadır. Kullanılan mekanik aletler iş koluna göre değişiklik göstermektedir. Mekanik aletlerin yapısına göre bir kısmı hava kompresörü ile kullanılmaktadır. Zımbalama, lastik şişirme, vidalama, boya püskürtme, polisaj vb. farklı havalı el aleti kompresöre ihtiyaç duymaktadır. Piyasada birçok farklı özelliklerde satılan kompresörler büyük ve küçük seçenekleri ile ihtiyaca göre değişiklik göstermektedir. Kompresör kullanım alanına göre aksesuara ihtiyaç duyar bunlardan bazıları çeşitli hava bağlantıları, yedek aksesuarlar, hava hortumu, saatli lastik şişirme, hava tabancası, yıkama tabancası, boya tabancası ve diğer bileşenlere ihtiyaç duyar.

Hava kompresörü fiyatları

Malzeme kalitesi ve kullanım alanına göre farklı fiyat seçenekleri bulunan hava kompresörleri iş hayatında büyük bir öneme sahiptir. Oto sanayide yoğun olarak kullanılan kompresörler lastik şişirme, conta vidalama gibi işlerde büyük derecede öneme sahipler. Alternatif modellerin çok olması seçim aşamasında zorlayıcı olabiliyor. Sessiz kompresör çalışma esnasında iş güvenliği açısında büyük bir öneme sahiptir. Kompresörlerde desibel seviyesinin yüksek olması rahatsız edici olabiliyor. Kompresör fiyatları hem ekonomik hem de performans olarak müşteriyi memnun ediyor nitelikte olması önemlidir.

Hava kompresörü nasıl çalışır

Hava kompresörü çalıştırmadan önce iş güvenliği şartları oluşturulur kompresörün dönme hareketini elektrik motoru sayesinde elde ederiz ve motordan sağlanan hareket ile kompresörün içinde basınç meydana gelir. Gerçekleşen basınç kompresör için sıkışır ve sıkışma oranına göre makinanın içinde kullanıma hazır olarak bekler. Sağlanan basınç saniyeler içinde hazır bulunan hava el aletine giderek işlemini tamamlamış olur.

Hava kompresörü alırken nelere dikkat etmeliyiz

Kompresör seçimi aşamasında öncelikle işlem yapacağımız alana karar vermemiz gerekmektedir. Öncelik olarak kullanılan mekan uzun ömür açısından etkili bir öneme sahiptir. Hava kompresörleri çok büyük bir basınç ihtiyacınız yoksa küçük ölçekli bir kompresör alarak işinizi görebilirsiniz. Sadece arabanızın lastiğini veya bisikletiniz lastiği için düşünüyorsanız o yönde ufak bir kompresör ihtiyacınızı kolaylıkla görecektir.

Hava Kompresörü Temizliği ve Bakımı

Mekanik aletlerin bakımlarının yapılması sürekli çalışan aletler için ciddi bir öneme sahiptir. Doğru zamanlar yapılan periyodik bakımlar makineden alacağınız performansa doğrudan etki edecektir. Temizliğin yapılmaması veya geçiştirilmesi durumunda makinenin iç aksanında problemlere neden olarak kısa sürede arızalanması ile işiniziz aksamasına sebep olacaktır. Özellikle hava filtresi,vidalar ve rulmanlar kompresörde en çok bakıma ihtiyaç duyulan parçalardan bazılarıdır. Hava kompresörü aparatları kullanıma bağlı olarak geçen zaman içerisinde eski işlevini yerine getirmez olacaklardır.