Filter

İnvertör

İnvertörler ayrıca AC Sürücüler veya VFD (değişken frekanslı sürücü) olarak da adlandırılır. DC'yi (Doğru Akım) AC'ye (Alternatif Akım) çevirebilen elektronik cihazlardır. Elektrik motorları için hız ve tork kontrolünden de sorumludur.Elektrik motorları; küçük elektronik, ulaşım ve ofis aletleri gibi işleri yapmak için kullandığımız çoğu cihazda bulunur. Bu motorların çalışması için elektriğe ihtiyacı vardır. Enerji israfını önlemek için motorun hızını gerekli işlemle eşleştirmek çok önemlidir. Fabrikalarda boşa harcanan enerji ve malzemeler işi riske atabilir ve bu nedenle elektrik motorlarını kontrol etmek, üretkenliği artırmak ve enerji tasarrufu sağlamak için invertörler kullanılır.

İnverter Ne İşe Yarar?

Bir AC sürücü, bir güç kaynağı ve bir elektrik motoru arasında çalışır. Güç, AC sürücüye girer ve onu düzenler. Düzenlenen güç daha sonra motora gönderilir. Bir AC sürücü, bir doğrultucu ünitesi bir DC ara devresi ve bir ters çevrim devresinden oluşur. Bir AC sürücünün içindeki doğrultucu ünite tek yönlü veya çift yönlü olabilir. Birincisi, elektrik şebekesinden enerji alarak motoru hızlandırabilir ve çalıştırabilir. Çift yönlü bir doğrultucu, motordan mekanik dönüş enerjisini alıp elektrik sistemine geri gönderebilir. Bir DC devresi, ters dönüştürme biriminin kullanması için elektrik gücünü depolayacaktır. Düzenlenen güç motor tarafından alınmadan önce, AC sürücünün içinde bir işleme tabi tutulur. Giriş gücü bir redresör ünitesine girer ve AC voltajı DC voltajına dönüştürülür. DC ara devresi DC voltajını yumuşatır. Daha sonra, DC voltajını tekrar AC voltajına dönüştürmek için ters dönüştürme devresinden akar. Bu işlem, AC sürücünün, işlemin taleplerine bağlı olarak motora sağlanan frekansı ve voltajı ayarlamasını sağlar. Çıkış voltajı daha yüksek bir frekansta olduğunda motorun hızı artar. Bu, motorun hızının operatör arayüzü üzerinden kontrol edilebileceği anlamına gelir.

İnvertör Dönüştürücü Tercih Edilme Sebepleri

İnvertörlerin tercih edilmesinde bazı önemli faydalar rol oynamaktadır. Söz konusu faydaları genel olarak aşağıdaki gibidir.

Enerji Tasarrufu - Fan ve pompa uygulamaları, AC sürücülerden önemli ölçüde yararlanır. Amortisörler ve açma/kapama kontrollerinden daha üstün olan AC sürücülerin kullanılması, motor dönüşünü kontrol ederek enerji tüketimini yüzde 20 ila 50 oranında azaltabilir. Bir arabanın hızını düşürmeye benzer. Mola kullanmak yerine gaz pedalına hafifçe basılarak aracın hızı azaltılabilir.

Yumuşak Başlatıcılar - AC Sürücü, düşük frekansta güç sağlayarak motoru çalıştırır. İstenilen hıza ulaşılana kadar frekansı ve motor hızını kademeli olarak artırır. Operatörler herhangi bir zamanda hızlanma ve yavaşlamayı ayarlayabilir, bu da yüklerin düşmesini önlemek için yürüyen merdivenler ve konveyör bantları için idealdir.

Kontrollü Başlangıç Akımı - Motoru başlatmak için AC motorun tam yük akımının yedi ila sekiz katı gerekir. AC sürücü başlangıç akımını azaltarak motorun daha az geri sarılmasına neden olur ve bu da motor ömrünü uzatır.

Azaltılmış Güç Hattı Bozuklukları - Bir AC motorun hat üzerinden çalıştırılması, güç dağıtım sisteminde büyük bir boşaltmaya neden olarak voltaj düşmesine neden olabilir. Bilgisayarlar ve sensörler gibi hassas ekipmanlar, büyük bir motor çalıştığında devreye girer. AC sürücü, açma yerine motordan gücü keserek bu voltaj düşmesini ortadan kaldırır.

Dönme Yönünü Kolayca Değiştirir - AC sürücüler, sık çalıştırma ve durdurma işlemlerini gerçekleştirebilir. Döndürme komutunu değiştirdikten sonra dönüş yönünü değiştirmek için sadece küçük bir akıma ihtiyaç duyar. Stant mikserler, dönüş yönü olarak doğru çıkışı üretebilir ve devir sayısı bir inverter sürücü ile kontrol edilebilir.

AC sürücüler önceden programlanmıştır. Yardımcıların, iletişim hatlarının ve motor kablolarının kontrol gücü zaten fabrikada kablolanmıştır. Yüklenicinin yalnızca hattı AC sürücüyü besleyecek güç kaynağına bağlaması gerekir.

AC Sürücüler, torku doğru bir şekilde kontrol ederek motorları hasardan koruyabilir. Örneğin, bir makine sıkışmasında, aşırı yük cihazı açılana kadar motor dönmeye devam edecektir. Tork limitini aşmamak için motora uygulanan tork miktarını sınırlamak için bir AC sürücü ayarlanabilir. Bir AC sürücü, hız artırma veya azaltma cihazları ve dişli kutuları olmadan yükün gerektirdiği düşük veya yüksek hızı sağlayabilir. Bu, bakım maliyetlerinden ve zemin alanı gereksinimlerinden tasarruf sağlar.

İnverter Kullanım Alanları

Konvertörlerin birbirinden farklı kullanım alanları bulunmaktadır. İnverterlerin kullanım amacı elektrik sistemlerindeki dengesizlik, kesinti ve harmoniklik gibi çeşitli arızaların önüne geçilir. Elektrik sisteminin en etkili şekilde çalışmasını sağlayan invertör gerilim dalgalanmalarını maksimum güç sınırı üzerindeki güçler ile temizlemektedir. Bir elektrik gücü dönüştürme aracı olarak değerlendirilen güç dönüştürücü elektrik dağıtım sistemleri, küçük sistemler gibi büyük yapılara kadar pek çok alanda kullanılmaktadır. Örnek kullanım alanlarına elektrikli ev gereçlerini vermek mümkündür. Bunun yanı sıra invertör ölçüm aletlerinde hassas bir ölçüm gerçekleştirilmektedir. Yenilenebilir enerji sektöründe bulunan akıllı inverter, güneş santrallerinde ve rüzgar santrallerinde kesintilerin önlenmesi için enerji üretimi gerçekleştirilmektedir.

İnvertör Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnvertör seçimi sırasında dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Söz konusu noktalar aşağıdaki gibidir.

İnverterin VA Derecesini Kontrol Edin - En iyi ürünü tercih etmek için yapmanız gereken tek şey Volt Amper (VA) derecesine sahip bir invertör satın almaktır. VA, evirici tarafından cihazlara sağlanan voltaj ve akımı ifade eder.

Kaliteli Ürünlerin Seçimi - Söz konusu ürünler arasından tercih yaparken kaliteli olanlar tercih edilmesi gerekmektedir. Bu noktada inverter modelleri ve özellikleri arasından seçiminizi en iyi şekilde yaparak mükemmel bir deneyim elde edebilirsiniz.

Dayanıklı Ürünler - Dayanıklı ve kaliteli ürünler arasından tercih yaparak uzun yıllar sahip olabileceğiniz inverter modellerine kolayca sahip olabilirsiniz. İnverterler akıllı inverter, araç invertör gibi çeşitleri ile oldukça dikkat çekicidir.

En Çok Tercih Edilen İnverter Fiyatları

Günümüzde tercih edilen birçok inverter modeli bulunmaktadır. En çok tercih edilen kaliteli inverter fiyatları ile ilgili detaylı bilgi edinebilmeniz için yapmanız gereken tek şey web sitemizde yer alan ürünleri incelemektir. Birbirinden farklı inverter modelleri ile dikkat çeken firmamızın ürünlerini inceleyerek siparişinizi oluşturabilirsiniz. İnverter fiyatlarını detaylıca inceleyin ve en kaliteli ürünlere sahip olun.